Description
<
div class=”product-specs”>
ZR12M3E-TWD-961 Scroll Compressor A/C R22 125K 45/130 460-3 amk
High-efficiency scroll compressor designed for R22 refrigerant systems with robust 125,000 BTU capacity and 460V three-phase power supply.
| Brand | Copeland |
| Model | ZR12M3E-TWD-961 |
| Voltage | 460 V, 3 Phase |
| Country of Origin | United States |
| Weight | 85 kg (187 lbs) |
| Dimensions | 450 mm x 350 mm x 400 mm (17.7″ x 13.8″ x 15.7″) |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Certifications | UL, CE, AHRI Certified |
| SKU / MPN | ZR12M3E-TWD-961 |
| What’s in the box | Scroll Compressor Unit, Mounting Hardware, Installation Manual |
| Refrigerant Type | R22 |
| Cooling Capacity | 125,000 BTU/hr |
| Operating Temperature Range | -40°C to 65°C (-40°F to 149°F) |
| Max Operating Pressure | 450 psi |
| Motor Speed | 3450 RPM |
| Current Rating | 45 – 130 Amps |
<
div class=”info-box”>
Key benefits:





Reviews
There are no reviews yet.