Description
<
div class=”product-specs”>
ZR57KCE-TFD-522 compressor brand FedEx or DHL
High-efficiency ZR57KCE-TFD-522 compressor designed for reliable performance and fast delivery via FedEx or DHL.
| Brand | Copeland |
| Model | ZR57KCE-TFD-522 |
| Voltage | 380-460V / 3 Phase / 50-60Hz |
| Country of Origin | United States |
| Weight | 85 kg (187 lbs) |
| Dimensions | 650mm x 350mm x 400mm (L x W x H) |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, ISO 9001 |
| SKU / MPN | ZR57KCE-TFD-522 |
| What’s in the box | Compressor unit, mounting hardware, user manual |
| Cooling Capacity | 15.5 kW (5 Ton) |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Compressor Type | Scroll |
| Max Operating Pressure | 450 psi |
| Noise Level | 68 dB(A) |
| Operating Temperature Range | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
<
div class=”info-box”>
Key benefits: Efficient energy consumption, durable construction, quiet operation, and compatibility with a wide range of HVAC systems.





Reviews
There are no reviews yet.