Rexroth Proportional Valve 5WRZ52W8-1000-70/6EG24N9K4/M R901040174
SKU: 5WRZ52W8-1000-70/6EG24N9K4/M R901040174
10 in stock
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand Rexroth
Model 5WRZ52W8-1000-70/6EG24N9K4/M
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approximately 4.5 kg
Dimensions Approx. 250 x 120 x 150 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN R901040174
What’s in the box Proportional valve unit, mounting hardware, user manual
Max Flow Rate 100 L/min
Operating Pressure Up to 350 bar