Rexroth Overflow Valve DBAW25BF2-23/200-6EG24N9K4 R900960311
SKU: DBAW25BF2-23/200-6EG24N9K4 R900960311
10 in stock
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand Rexroth
Model DBAW25BF2-23/200-6EG24N9K4
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight 3.5 kg
Dimensions 150 mm x 80 mm x 120 mm
Warranty 12 months
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN R900960311
What’s in the box Overflow valve unit, mounting hardware, user manual
Max Pressure 200 bar
Flow Rate 25 L/min
Connection Type Threaded ports
Material Steel with corrosion-resistant coating
Operating Temperature -20°C to +80°C