Rexroth Proportional Valve 4WRPEH6CB24L-3X/M/24A1 High Precision Control
SKU: 4WRPEH6CB24L-3X/M/24A1
10 in stock
Description
Brand Rexroth
Model 4WRPEH6CB24L-3X/M/24A1
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approximately 3.5 kg
Dimensions Approx. 200 mm x 100 mm x 150 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN 4WRPEH6CB24L-3X/M/24A1
What’s in the box Proportional valve unit, mounting hardware, user manual
Max Operating Pressure 350 bar
Flow Rate Up to 60 L/min
Control Type Proportional electro-hydraulic
Response Time Less than 50 ms
Material High-grade steel and aluminum alloy
Operating Temperature Range -20°C to +80°C