Description
<
div class=”product-specs”>
Compressor 208-230V 1PH 60Hz 4 Ton R22/R407C for Copeland Scroll ZR48K5E-PFV-130
High-efficiency Copeland Scroll compressor designed for reliable 4-ton cooling capacity with dual refrigerant compatibility.
| Brand | Copeland |
| Model | ZR48K5E-PFV-130 |
| Voltage | 208-230V |
| Country of Origin | United States |
| Weight | 45 kg (99 lbs) |
| Dimensions | 410 mm x 320 mm x 320 mm (16.1″ x 12.6″ x 12.6″) |
| Warranty | 5 years limited warranty |
| Certifications | UL, CE, AHRI Certified |
| SKU / MPN | ZR48K5E-PFV-130 |
| What’s in the box | Compressor unit, mounting hardware, installation manual |
| Phase | Single Phase (1PH) |
| Frequency | 60 Hz |
| Cooling Capacity | 4 Ton (48,000 BTU/h) |
| Compatible Refrigerants | R22, R407C |
| Max Operating Pressure | 550 psi |
| Compressor Type | Scroll |
<
div class=”info-box”>
Key benefits: Efficient and reliable performance with dual refrigerant compatibility, compact design for easy installation





Reviews
There are no reviews yet.