Description
<
div class=”product-specs”>
Scroll Compressor 208-230V 3PH 7 Ton R-401a for Copeland ZP83KCE-TF5-950
High-efficiency Copeland scroll compressor designed for 7-ton cooling capacity using R-401a refrigerant.
| Brand | Copeland |
| Model | ZP83KCE-TF5-950 |
| Voltage | 208-230V |
| Country of Origin | United States |
| Weight | 85 lbs (38.5 kg) |
| Dimensions | 20″ x 12″ x 15″ (L x W x H) |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE |
| SKU / MPN | ZP83KCE-TF5-950 |
| What’s in the box | Scroll compressor unit, mounting hardware, installation manual |
| Phase | 3 Phase |
| Cooling Capacity | 7 Tons (84,000 BTU/hr) |
| Refrigerant Type | R-401a |
| Maximum Operating Pressure | 450 psi |
| Nominal Frequency | 60 Hz |
| Compressor Type | Scroll |
<
div class=”info-box”>
Key benefits: Reliable and energy-efficient operation with reduced noise levels, designed for commercial HVAC systems requiring 7-ton cooling capacity.
Typical applications:</strong





Reviews
There are no reviews yet.