SCHUNK Quick Change Gripper 1323912 SHA-040-A15-000 for Robotic Automation
SKU: 1323912 SHA-040-A15-000
10 in stock
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand SCHUNK
Model SHA-040-A15-000
Voltage Not specified
Country of Origin Germany
Weight Approx. 0.5 kg
Dimensions 40 mm x 40 mm x 50 mm
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, RoHS
SKU / MPN 1323912
What’s in the box Quick Change Gripper SHA-040-A15-000, mounting hardware, user manual
Gripping Force Up to 15 N
Repeatability ±0.02 mm
Operating Pressure 4 to 6 bar
Material Anodized aluminum and stainless steel
Mounting Interface Standardized quick change system
Temperature Range 0°C to +60°C