Rexroth Proportional Valve 4WRBKE16W1-180SJ-1X/6EG24EK31/A1D3M Industrial Automation
SKU: 4WRBKE16W1-180SJ-1X/6EG24EK31/A1D3M 0811404933
10 in stock
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand Rexroth
Model 4WRBKE16W1-180SJ-1X/6EG24EK31/A1D3M
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approximately 3.5 kg
Dimensions Approx. 180 x 90 x 120 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN 4WRBKE16W1-180SJ-1X/6EG24EK31/A1D3M
What’s in the box Proportional valve unit, mounting hardware, user manual
Max Operating Pressure 350 bar
Flow Rate Up to 180 L/min
Control Type Proportional electro-hydraulic
Response Time Less than 50 ms
Temperature Range -20°C to +80°C