Rexroth Proportional Servo Valve 4WSE3EE16-1X/100B8-315K9EV-120 for Hydraulic Control
SKU: 4WSE3EE16-1X/100B8-315K9EV-120
10 in stock
Description
Brand Rexroth
Model 4WSE3EE16-1X/100B8-315K9EV-120
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approx. 3.5 kg
Dimensions 150 mm x 80 mm x 120 mm
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN 4WSE3EE16-1X/100B8-315K9EV-120
What’s in the box Proportional servo valve, mounting hardware, user manual
Flow Rate Up to 100 L/min
Pressure Rating Up to 315 bar
Control Type Proportional electro-hydraulic
Response Time Approx. 20 ms
Operating Temperature -20°C to +80°C