Rexroth Proportional Pilot Valve 4WRE6E32-22/G24K4/V for Hydraulic Systems
SKU: 4WRE6E32-22/G24K4/V
10 in stock
Description
Brand Rexroth
Model 4WRE6E32-22/G24K4/V
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approx. 3.5 kg
Dimensions Approx. 180 x 70 x 110 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN 4WRE6E32-22/G24K4/V
What’s in the box Proportional pilot valve, mounting hardware, user manual
Max Operating Pressure 350 bar (5075 psi)