Rexroth Pressure Reducing Valve DREM10-61/200YG24K4M – Hydraulic Pressure Regulator
SKU: DREM10-61/200YG24K4M
10 in stock
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
High precision hydraulic pressure regulation for reliable system performance and safety.
Brand Rexroth
Model DREM10-61/200YG24K4M
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approx. 3.5 kg
Dimensions 150 mm x 80 mm x 120 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN DREM10-61/200YG24K4M
What’s in the box Pressure reducing valve unit, mounting hardware, user manual
Maximum Pressure 200 bar
Flow Rate Up to 60 L/min
Connection Type Threaded ports (G1/2)
Operating Temperature -20°C to +80°C