Rexroth Hydraulic Directional Valve 4WS2EM10-52/10B0ET210K31CV-112
SKU: 4WS2EM10-52/10B0ET210K31CV-112
10 in stock
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand Rexroth
Model 4WS2EM10-52/10B0ET210K31CV-112
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approximately 5.5 kg
Dimensions Approx. 220 x 110 x 130 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN 4WS2EM10-52/10B0ET210K31CV-112
What’s in the box Directional valve unit, mounting hardware, user manual
Valve Type 4-way, 2-position directional control valve
Max Operating Pressure 350 bar (5075 psi)
Flow Rate Up to 50 L/min
Actuation Electro-hydraulic solenoid
Mounting Type Subplate mounting
Material High-grade steel with corrosion-resistant coating
Operating Temperature Range -20°C to +80°C