Rexroth Directional Valve 4WREE10E25-23/G24K31/A1V for Fluid Control
SKU: 4WREE10E25-23/G24K31/A1V
10 in stock
Description
High-performance directional valve designed for precise fluid control in hydraulic systems.
Brand Rexroth
Model 4WREE10E25-23/G24K31/A1V
Voltage 24 V DC
Country of Origin Germany
Weight Approx. 3.5 kg
Dimensions 150 mm x 80 mm x 120 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications CE, ISO 9001
SKU / MPN 4WREE10E25-23/G24K31/A1V
What’s in the box Directional valve unit, mounting screws, user manual
Valve Type Directional control valve, 4-way, 3-position
Max Operating Pressure 350 bar